email: hasło: Przypomnij hasło Utwórz konto

Artykuł ten ukazał się w Braci Łowieckiej z lipca 2009

Klasyczne lornetki 7x50 na noc


Wśród naszych myśliwych uznawany jest właściwie tylko jeden rodzaj lornetki nocnej: 8x56 (no, może z wyjątkiem lornetki Carl Zeiss Jena 7x50). Natomiast na rynku dostępnych jest znacznie więcej dobrych modeli lornetek nocnych w tym „kalibrze”. Wprawdzie pod względem transmisji ustępują nieco modelowi 8x56 tej samej klasy, ale posiadają inne zalety (niższa cena, mniejsza waga, większe pole widzenia). Poniżej chciałbym przedstawić kilka modeli lornetek starszej konstrukcji z układem pryzmatów typu porro. Dlaczego te a nie inne? Chociażby dlatego, że jest to bardzo dobry sprzęt często dostępny na rynku wtórnym. A zestawiając cenę nowej optyki z używaną często pojawia się pytanie: może warto?

1.Swarovski SL 7x50 – należy do serii produktów dzięki której Swarovski zyskał duże uznanie jako producent optyki myśliwskiej (którym zasłużenie cieszy się do dzisiaj). Lornetki te charakteryzują się ergonomiczną, lekką i przyjemną konstrukcją, a z właściwości optycznych - bardzo mocnym kontrastem. Do wad możemy zaliczyć okulary, które nie dają wystarczająco dużego odstępu od oka, (wymaganego aby prowadzić obserwacje nosząc okulary). Kupując taką lornetkę z drugiej ręki ( ten model nie jest już produkowany) należy zwrócić uwagę na to, czy lornetka jest czysta w środku (jest to problem gdyż jej czyszczenie może być wykonane wyłącznie przez producenta).


porro-pryzmatyczna lornetka SWAROVSKI SL 7x50, poprzednik współczesnej SLC.

2. Docter Nobilem 7x50 B – jest to de facto model 8x56, w którym zastosowano mniejsze obiektywy. Ma równie duże pryzmaty jak jego większy brat i niestety niewiele mu ustępuje wagą. Oznaczenie B mówi nam że lornetka jest przystosowana do prowadzenia obserwacji w okularach, ale odstęp od oka nie jest oszałamiający (mówiąc szczerze, jest niewielki). Docter Nobilem 7x50 jest solidną, dobrą optycznie lornetką przez którą naprawdę widać w nocy. Za zakupem przemawia także cena oraz dostępność zarówno nowego jak i używanego sprzętu.


ciężki ale dobry – DOCTER Nobilem 7x50

3. Steiner Nighthunter 7x50 - optycznie jest najbardziej udaną konstrukcją z rodziny porro-pryzmatycznych Nighthunterów (model 8x56 ma za małe pryzmaty, co odbija się na jakości obrazu). Założenia które przyświecały konstruktorom były (moim zdaniem) następujące: lornetka ma być niedroga, lekka, i ma przez nią być widać w nocy. I te założenia zostały spełnione, choć nie obeszło się bez kompromisów (jakość wykonania, błędy optyczne). Nie są do jednak czynniki decydujące o wartościach użytkowych w nocy. Lornetka posiada indywidualną regulację ostrości dla prawego i lewego oka oraz dużą głębię ostrości, a „ostrzenie” polega na wykorzystaniu akomodacji oka, co przez niektórych uważane jest za mało komfortowe, natomiast inni bardzo sobie to rozwiązanie cenią.


Indywidualna regulacja ostrości w lornetce Steiner Nighthunter

4. ZEISS 7x50 B jest tak naprawdę lornetka morska o szczególnych właściwościach, ale jest także pełnoprawną lornetką nocną. W jej przypadku duży nacisk położono na eliminację błędów optycznych – jest pod tym względem niezrównana. Pole widzenia jest także jej mocną stroną. Posiada okulary o dużym odstępie od oka. Jest także bardzo odporna mechanicznie. Jej cena jest porównywalna (a nawet wyższa) od ceny lornetki Zeissa 8x56 w wersji Klassik! Model ten, podobnie jak Steiner, posiada indywidualną regulację ostrości.


mało znana lornetka Zeiss – model 7x50 w gumie

Obecnie panujące trendy faworyzują lornetki z pryzmatami dachowymi, jako poręczniejsze i zgrabniejsze. Nie zamierzam tego kwestionować. Przy wyborze lornetki chciałbym jednak zwrócić Czytelnikowi uwagę na niekwestionowaną zaletę klasycznych lornetek: obraz widziany za ich pomocą jest bardziej „plastyczny”. Wynika to z faktu, że ich obiektywy są szerzej rozstawione niż u lornetek typu dachowego.

Witold Janicki