email: hasło: Przypomnij hasło Utwórz konto
Ogłoszenia promowane
kal 2 x 8x57JRS + 2 x 12x70. Broń w stanie jak na zdjęciach. Wymagane 2 promesy. W komplecie luneta ...
cena 52000 zł
ekspress Skwarka kal 2 x 9,3x74Rbroń kilkuletnia! Mało używana
cena 33000 zł
Luneta Ranger 4 niemieckiego producenta Steiner Optics (koncern Beretta) 3-12 x 56. Bardzo dobre parametry zmierzchowe. Została zakupiona jako nowa ...
cena 3100 zł
Darz Bór, sprzedam Sztucer Mannlicher-Łucznik w kalibrze 30-06, z optyka Docter 3-12x56, broń bardzo precyzyjna, stan Dobry, sprzedaje z montażem, ...
cena 4900 2900 zł
 sprzedam sztucer wykonany na bazie Carl Gustaw 3000 czyli legendarny Sauer 90 tylko w wersji licencyjnej sztucer ma wymienioną najwyższej klasy lufę ...
cena 7800 zł
Chcesz wypromować swoje ogłoszenie? Napisz!

Lunety
Lornetki

Akcesoria strzeleckie
Polowania
psy myśliwskie
Inne

Ogłoszenie promowane
Witam. Przedstawiam oferte produktów falke. Tworzymy noże na indywidualne zamowienie wraz z personalizacja inicjaly itp. W razie pytań prosze o ...
cena 1000 zł
Zakres cen:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:


Artykuł ten ukazał się w Braci Łowieckiej z grudnia 2008

Używane lunety Carl Zeiss Jena – poradnik


"Cajs to cajs" jak mówią niektórzy, podkreślając renomę tej marki. Trudno się nie zgodzić - optyka tego producenta należy przecież do najbardziej cenionej. Zaznaczę tutaj że są 2 rodzaje "cajsów" - ten właściwy, z siedzibą w Wetzlar, oraz Carl Zeiss Jena, czyli DDR-owski "Zeiss". Właśnie lunety tego drugiego chciałbym opisać.


CZJ 6x42-M bez szyny

Najpopularniejszą lunetą Carl Zeiss Jena (w skrócie CZJ) jest model ZF 6x42-M (starsze modele serii S nie są przedmiotem naszego zainteresowania z racji ich wieku oraz archaicznych rozwiązań). Jeżeli posiada szynę montażową, to taka luneta wyśmienicie nadaje się na broń łamaną. Z lunety tej będziesz zadowolony o zmierzchu, choć na ciemną noc obiektyw 42 mm to troszkę za mało.


Luneta nocna CZJ 8x56-M

Następną w szeregu to pełnoprawna luneta nocna - ZF 8x56-M. Oferuje całkiem niezłą jasność oraz odwzorowanie bieli. Kontrast oceniłbym na 4 w 5 stopniowej skali (oczywiście ta uwaga dotyczy także innych modeli, ale w lunecie nocnej nabiera szczególnego znaczenia). Luneta wymaga precyzyjnego montażu, gdyż posiada stosunkowo niewielki zakres regulacji krzyża.


Mała i zgrabna lunetka CZJ 4x32-M

Wypada jeszcze wspomnieć o najmniejszej lunecie z tej: ZF 4x32-M, choć tak naprawdę trudno jest dzisiaj znaleźć dla niej zastosowanie (kiedyś była montowana na dubeltówkach do polowań nocnych).

Oraz lunety VZF czyli nastawne:


Luneta nastawna VZF 1.5-6x42 Lunety serii VZF posiadają gruby 30mm tubus, w odróżnieniu od lunet o stałym powiększeniu z serii ZF

VZF 1.5-6x42-M to wspaniała, luneta uniwersalna. Nadaje się zarówno na polowania pędzone, jak i na podchód oraz na wieczorną zasiadkę.


Mało kto wie że Carl Zeiss Jena produkował także lunety o parametrach 3-12x56

Druga to luneta VZF 3-12x56-M. Ta uniwersalna luneta nocna została wyprodukowana w niewielu egzemplarzach więc trudno ją spotkać.



Wszystkie lunety serii -M są godne polecenia. Skoro jest to używany sprzęt, trzeba wiedzieć w jaki sposób zweryfikować jego stan techniczny (i optyczny).
Oto kilka prostych porad:
1.oglądamy dokładnie szkła szukając zarysowań. Szczególnie ważny jest okular. Obiektyw to kwestia estetyczna - żadne zarysowanie obiektywu nie będzie wpływać na własności użytkowe lunety, natomiast każda większa rysa na okularze będzie przeszkadzać w obserwacji.
2.oglądamy wnętrze okularu pomiędzy 1szą a 2gą soczewką. Ta przestrzeń często ulega zabrudzeniu.
3.spoglądamy przez lunetę szukając paprochów w polu widzenia – jest to rzadkie zjawisko ale zdarza się że w lunetach eksploatowanych na silnych kalibrach, po wielu latach (a raczej wielu strzałach) na soczewki opadają pyłki z wyczernienia wnętrza lunety.
4.sprawdzamy zoom lunety używanej – zmniejszamy nastawę powiększenia na minimalną i energicznie potrząsamy lunetą. Jeżeli usłyszymy głośniejsze grzechotanie (niewielkie jest normalne), to znaczy że wysechł smar na rolkach układu odwracającego i/lub pojawił się tam nadmierny luz.
5.czasami, chociaż rzadko, luneta ulega zaparowaniu wewnątrz. Oznacza to że któreś z uszczelnień przestało trzymać.
6.każda luneta z szyną ma wiercenia. Ilość otworów musi się jednak mieścić w rozsądnych granicach tak, aby lunetę dało się jeszcze zamontować.

W przypadku wystąpienia objawów opisanych w punktach 2-5 lunetę należy wysłać do warsztatu optycznego.

Lunety CZJ najczęściej wyposażone są w szynę, co nie każdemu musi odpowiadać (słusznie lub nie, ale nasi myśliwi preferują montaże na obejmach). W przypadku napotkania problemu Nr 6 szynę należy po prostu usunąć (bez obawy o utratę sztywności lunety) a lunetę zamocować na obejmach. Trzeba to jednak zrobić fachowo –przy użyciu frezarki, a nie pilnikiem na kolanie!


Luneta ZF 8x56 z szyną zamontowana przy pomocy czeskiego wózka na sztucerze CZ 550

Inny problemem z którym często się spotykamy to brak gumki przy okularze – można ją jednak dokupić w sklepach myśliwskich.


okular lunety CZJ VZF 1,5-6x42-M

Lunety CZJ są bardzo odporne na odrzut. Nie mamy się co obawiać przestawiania po strzale - już od pewnego czasu zajmuję się optyką i takie przypadki są niezmiernie rzadkie.

Kombinat Carl Zeiss Jena przestał istnieć w 1991 roku, już po zjednoczeniu Niemiec. Spadkobiercą spuścizny po CZJ jest DOCTER - zobacz sam(a) jakie podobne są lunety tych producentów.


luneta CZJ VZF 1,5-6x42-M

Na zakończenie zacytuję fragment z instrukcji obsługi lunety CZJ dotyczący jej trwałości: "Właściwie eksploatowana luneta posiada praktycznie nieograniczony okres eksploatacji".

Witold Janicki