Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Rozumiem, nie informuj mnie o tym.
email: hasło: Przypomnij hasło Utwórz konto

Artykuł ten nie był nigdzie wcześniej publikowany.

Biały kruk z Carl Zeiss Jena
Przez moje ręce przewija się naprawdę wiele lornetek. Są to zarówno lornetki z najwyższej półki, jaki i klasyki takie jak Binoctem lub Dekarem Carl Zeiss Jena. Każda z tych lornetek jest dostępna na rynku - aby ją nabyć wystarczy wyasygnować odpowiednią sumę pieniędzy. Lornetka którą chciałbym Ci, drogi Czytelniku, przybliżyć jest inna.

Nobilem Super 8x50 także wyprodukowany przez Carla Zeissa Jena jest lornetką wyjątkową. Został skonstruowany aby konkurować z wyrobem o tych samych parametrach, wykonanym przez Zeissa w Zachodnich Niemczech. Bardzo wiele kosztownego wysiłku włożono w jego wytworzenie, stosując wyrafinowane rozwiązania optyczne. Stworzono elitarną lornetkę lepszą od konkurenta, która przy bardzo dobrej transmisji oferuje wyjątkowo duże pole widzenia: 140 m (na początku lat 80tych było to największe pole widzenia dla lornetki z 8-krotnym powiększeniem, dla przykładu kultowa lornetka myśliwska która jest Zeiss Dialyt 8x56 oferuje 110 m liniowego pola widzenia na 1000 m a uniwersalny, nowoczesny Zeiss Victory FL 8x42 - 135 m). Lornetka została wyposażona w powłoki multi-coated, wtedy nowość na rynku.

lornetka Carl Zeiss Jena NOBILEM SUPER 8x50
Niezwykle rzadka lornetka Carl Zeiss Jena 8x50 Nobilem SUPER

Była produkowana w latach 1980-1985. Nie udało mi się dotrzeć do informacji o ilości wyprodukowanych egzemplarzy, ale nie jest ich więcej niż kilka tysięcy. Nawet dzisiaj jest to doskonała lornetka myśliwska, choć na rynku są oczywiście inne, oferujące lepszą transmisję i kontrast. Natomiast jej pole widzenia w dalszym ciągu prezentuje się okazale. W 1985 roku została zastąpiona przez mniej wyrafinowanego, o wiele tańszego ale także bardzo dobrego Nobilema 8x50.

Ta lornetka jest przedmiotem porządania kolekcjonerów na całym świecie, więc jeśli jesteś jej posiadaczem, daj mi znać a pomogę Ci ją korzystnie sprzedać. Jestem przekonany że w naszym kraju jest tylko kilka Nobilemów Super - jest to dopiero druga lornetka z którą miałem styczność. Pojedyncze egzemplarze - gdy trafiają się na zagranicznych aukcjach - osiągają ceny porównywalne z cenami topowych modeli współczesnych lornetek.

Witold Janicki


Aby powiększyć zdjęcie, KLIKNIJ na nie.
lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER lornetka Carl Zeiss Jena Nobilem SUPER